Przedsiewne nawożenie zbóż – najważniejsze zasady

Nawożenie roślin jest istotą rolnictwa. Bez tego nie byłoby plonów. Rolnicy, zanim nadejdzie sezon wiosenno-letni, czyli czas na rozwój roślin uprawnych, najpierw sieja zboża ozime, które kiełkują już podczas zimy. je również należy dobrze nawozić, ażeby mieć z nich jakieś korzyści.

W jaki sposób nawozić glebę przed siewem?

nawożenie zbóż przed siewemSpośród roślin ozimych można wyróżnić tutaj jęczmień, pszenicę i żyto, ale chyba najbardziej popularnym jest rzepak kwitnący na żółto w maju. Rzepak jest zbożem ozimym wymagającym nawożenia. Nawożenie zbóż przed siewem powinno jednak odbywać się zgodnie z zasadami. Ażeby wiedzieć, czego gleba tak naprawdę potrzebuje, należy ją ocenić. Robi się badanie składu chemicznego gleby. W następnej kolejności, zanim zaczniemy nawozić musimy dostosować potrzeby i ustalić dawki nawozu. Każdy nawóz posiada różne składniki, z którymi rolnik musi się zapoznać. Glebę należy zmieszać z nawozem w odpowiednich proporcjach, które są dokładnie opisane przy każdym nawozie na opakowaniu lub w dołączonej instrukcji. Robi się to naprawdę bardzo dokładnie, ażeby gleby ani nie zakwasić, ani żeby nie sprawić, że rośliny będą mieć malutko składników odżywczych. Tylko odpowiednio wyporcjowana dawka nawozu przyczyni się do znacznych plonów przed siewem głównym. Nie bez znaczenia jest także dobór nawozu. I to wszystko zależy od rośliny, jaką chcemy uprawiać a także od składu chemicznego gleby. Trzeba ponadto uwzględnić okres, w którym stosuje się nawożenie. Przed siewem następuje to z reguły w czasie jesieni.

Rolnicy powinni się dostosować do powyższych zasad, ponieważ zapewni im to gwarancję tego, że gleba będzie posiadać optymalną ilość składników odżywczych niezbędnych do rozwoju zbóż ozimych, które kiełkują przed siewem głównym. Są one również przydatne i wpływają na zarobki rolnika.