Oleje napędowe do silników

Żywotność naszych samochodów zależy od tego, jak o nie dbamy – mogą służyć nam przez lata, ale też mogą zostać niedopuszczone do jazdy po jednej z pierwszych kontroli. Do czynników mających wpływ na to, jak nasze auta się zużywają zaliczyć można właśnie regularne przeglądy techniczne, ale także sposób eksploatacji silnika oraz to, co do niego wlewamy.

Rodzaje olejów przekładowych

olej do mostu napędowegoKażdy doświadczony kierowca doskonale wie, że sercem jego samochodu jest silnik, o który trzeba dbać w szczególny sposób. Aby więc zabezpieczyć go przed nadmiernym zużyciem należy wybrać odpowiedni olej do mostu napędowego. To, jaki olej należy wybrać, zależy od wielu czynników – masy samochodu, jego przeznaczenia czy też doświadczenia w jeździe kierowcy, który go eksploatuje. Na przykład, samochodom sportowym i terenowym dedykowany jest olej syntetyczny, który zadba o dynamicznie pracujący silnik narażony na intensywne tarcie. Z kolei mineralny olej doskonale nada się do samochodów transportowych, które mają znacznie większe gabaryty niż samochody osobowe i są zupełnie inaczej eksploatowane. Wybór oleju zależny również od stylu jazdy – co innego powinien wlać do silnika kierowca rajdowy, a co innego kierowca, który samochodem dojeżdża wyłącznie do pracy lub, co najwyżej, raz w miesiącu wyjedzie parę kilometrów za miasto, żeby odwiedzić bliskich. Zupełnie inaczej trzeba też dbać o samochód, który pokonuje codziennie setki kilometrów w trasie – wybór oleju w tym wypadku zależy również od tego, czy kierowca korzysta z autostrad czy też przemierza świat małymi, wiejskimi drogami.

O sprzęty należy dbać – zwłaszcza o te, od których zależy nasze codzienne bezpieczeństwo. Dlatego też zanim udamy się na stacje benzynową po nowy olej do silnika, warto zastanowić się, jakim typem kierowcy jesteśmy i jak korzystamy z naszego samochodu.