Niezbędne zaporowe zawory grzybkowe

Jestem strażakiem już od blisko pięciu lat. Choć doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że w mojej pracy praktycznie każdego dnia narażam swoje zdrowie i życie, to jednak za nic w świecie nie zrezygnowałbym z tej ogromnej satysfakcji, które daje mi poczucie ratowania ludzkich istnień. Ostatnio uczestniczyłem w pożarze domu. Zadanie to szczególnie silnie zapadło mi w pamięci, ponieważ tego pamiętnego dnia po raz pierwszy zwolniłem zaporowy zawór grzybkowy.   

Do czego służy zaporowy zawór grzybkowy?

zaporowe zawory grzybkoweW przypadku pożaru zespół strażaków zawsze automatycznie dzieli się zadaniami. Podczas tak ekstremalnych okoliczności musimy zawsze zachować trzeźwość umysłu, która pozwala nam działać w sposób możliwie jak najbardziej przemyślany. Podczas ostatniej akcji to ja byłem odpowiedzialny za zwolnienie głównej zapory, która zwalniała tym samym wodę. Choć zadanie to wydaje się na pozór banalnie proste, to jednak wymaga ono od nas siły zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Zaporowe zawory grzybkowe mają różne kształty i rozmiary, zwolnienie tego mechanizmu wymaga więc pewnym umiejętności. Aktualnie zawory grzybkowe można ustawiać przy pomocy pozycjonerów cyfrowych, jednak jeszcze do niedawna wszystkie te prace zmuszeni byliśmy wykonywać ręcznie. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie za pomocą zaporowych zaworów możemy ustalać ciśnienie wody. Jest to niezwykle istotne, zważywszy na fakt, że podczas gaszenia pożarów zawsze musimy zapewnić jak największe ciśnienie, tylko wówczas odrzut strumienia będzie na tyle silny i wysoki, że dotrze w każdy, najmniejszy nawet zakamarek pogorzeliska. 

Cieszę się, że podczas gaszenia pożaru przypadła mi po raz pierwszy tak istotna rola. Po całej akcji zakręciłem dokładnie zawór, dzięki czemu woda przestała lecieć. Tej nocy spałem spokojnie, ponieważ wiedziałem, że zdołaliśmy wyciągnąć tamtą rodzinę z domu na czas. Wszyscy byli więc cali i zdrowi.