Gaśnice co2 i ich zastosowanie

W trakcie wystąpienia pożaru jednym ze sposobów jego ugaszenia jest użycie gaśnicy. Jest ona specyficznym urządzeniem wyposażonym w środek służący do gaszenia. Substancja ta wydobywa się z gaśnicy pod wpływem wysokiego ciśnienia i która kieruje się w stronę miejsca wystąpienia ognia.

Sposób użycia gaśnic co2

gaśnice co2Środkiem gaśniczym zastosowanym w gaśnicach śniegowych jest ciekły gaz czyli dwutlenek węgla co2. Dzięki niemu możliwe jest ugaszenie pożaru z elektroniki, maszyn i innych urządzeń elektrycznych do 1000V. Dostępne są w dwóch wielkościach: 2 kg i 5 kg. Gaśnice co2 najczęściej można spotkać w szpitalach oraz klinikach, serwerowniach i innych pracowniach komputerowych, kotłowniach czy obiektach gdzie wykorzystuje się sprzęt komputerowy. Użycie gaśnic co2 polega na uwolnieniu gazu, który jest dużo cięższy od powietrza. Dzięki temu idealnie i skutecznie utrudnia dojście tlenu do epicentrum ognia. Rozprężenie co2 powoduje również znaczne oziębienie gazu do – 78 stopni C. Ułatwieniem podczas gaszenia jest wyposażenie gaśnic w specjalistyczne dysze. Powodują one zwiększenie skuteczności i precyzji podczas używania urządzeń gaśniczych. Warto zwrócić uwagę, że gaśnice zawierające co2 mogą być ponownie napełnione i użyte w razie ponownej konieczności. Przyrządy te zbudowane są z zawleczki, którą się usuwa i wtedy gaśnica jest gotowa do użycia; czerwonej dźwigni – powodującej otwarcie oraz z rurki syfonowej.

Przy stosowaniu gaśnic śniegowych trzeba szczególnie zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i ochronę odsłoniętych części ciała. Minusowa temperatura gazu po rozprężeniu może spowodować odmrożenie dlatego kategorycznie zabrania się używania ich do gaszenia ludzi. Chociaż ten rodzaj gaśnic nie zostawia żadnych zabrudzeń na gaszonych przedmiotach ich skuteczność nie jest dość wysoka w porównaniu do innych gaśnic.

Opublikowany w Dom